Dekton Nedir?

Sinterlenmiş Partikül Teknolojisi ile, cam ve porselen üretiminde kullanılan hammaddeler ve yüksek kalitedeki kuvarsın karıştırılması ile üretilen Dekton yüzeyler, sıfır gözenekli yapısı ve mikro kusurların bulunmayışı sayesinde ön plana çıkar.

Sinterlenmiş Partikül Teknolojisi ile, cam ve porselen üretiminde kullanılan hammaddeler ve yüksek kalitedeki kuvarsın karıştırılması ile üretilen Dekton yüzeyler, sıfır gözenekli yapısı ve mikro kusurların bulunmayışı sayesinde ön plana çıkar. Doğal taş, binlerce yıl ısı ve basınca maruz kalarak metamorfik bir değişim geçirir ve güçlenir. Sinterlenmiş Partikül Teknolojisi gelişmiş ve yenilikçi bir teknoloji olup, bu işlemi hızlandırarak üstün bir sıkıştırma sağlar. 

Dekton Yüzeyler yüksek çizilme ve aşınma direnci sayesinde senelerce ilk günkü gibi kullanılabilir. Gözeneksiz yapısı sayesinde yüksek leke direnci sağlanır. Yüksek sıcaklıklara dayanması ise özellikle mutfak tezgahı olarak kullanılmasında büyük avantajlar sağlar. 

Dekton ürünlerinin genel avantajları ve özellikleri şu şekilde sıralanabilir. 

  • Yüksek Uv Direnci

İç ve dış mekanlarda Dekton ürünlerinin rahatlıkla uzun yıllar boyunca kullanımını sağlayan yüksek UV direnci sayesinde, Dekton zamanla rengini kaybetmez ve solmaz. 

  • Yüksek Çizilme Direnci

Dekton, benzer ürünler arasında çizilme direnci en yüksek olan yüzeydir. Bıçak ve diğer kesici aletler Dekton’a zarar vermez. 

  • Yüksek Leke Direnci

Dekton Leke tutmama özelliği ile diğer yüzeylerden ayrılır. Gözeneksiz yapısı sayesinde kimyasallara dayanıklıdır. Mutfağınızda ve banyonuzda temizlik için kullandığınız genel temizleyiciler Dekton!a zarar vermez. Hatta yağ çözücü, lavabo açıcı gibi güçlü kimyasalların sıçraması veya damlaması da Dekton’a zarar vermez. 

  • Yüksek Ateş ve Isı Direnci

Piyasada pek çok benzer ürün ısı ve sıcaklığa doğal taşlar kadar dayanıklı değildir. Fakat Dekton özel yapısı sayesinde çatlamadan ve zarar görmeden yüksek sıcaklıklara kadar dayanabilir. 

  • Yüksek Aşınma Direnci

Granitten daha yüksek bir aşınma direncine sahip olan Dekton, kullanım ömrünün sonuna kadar üst yüzeyi bozulmadan kullanılabilir. Bu nedenle özellikle dış mekanlarda, sıklıkla kullanılan ve özellikle sürekli insan yürüyüşüne maruz kalacak zemin yüzeylerinde uygulanması idealdir. Granit yüzeyler zamanla yıpranır ve yüzeyinin yeniden parlatılması gerekir. Dekton’da bu gibi işlemlere ihtiyaç duyulmaz. 

  • Yüksek Donma ve Çözülme Direnci

Doğal taşların pek çoğu termal şoklarda çatlama, kırılma gibi tepkiler verir. Dekton, en soğuk iklimlerde bile kullanılmasını sağlayan yüksek donma ve çözülme direncine sahiptir. Termal genleşme katsayısı düşüktür. 

  • Yüksek Mekanik Direnç ve Basınç Dayanımı

Yüksek mekanik direnç, Dekton yüzeylerde ve özellikle tezgahlarda daha geniş aralıkların desteksiz geçilmesine olanak sağlar. Bükülme mukavemeti granitten 5 kat fazladır. Yüksek Basınç dayanımı sayesinde alışveriş merkezleri, sosyal alanlar, kamu alanları, yürüyüş yolları gibi zeminlerde rahatlıkla uygulanabilir. 

  • Gözeneksiz Yapı

Sinterleme sayesinde tamamen gözeneksiz bir yapıya sahip olan Dekton, su geçirmezdir. Sıvı ve gazlar yüzeyden içeri giremediğinden temizliği oldukça kolay, yıpranmalara karşı dayanıklıdır. 

  • Renk Sabitliği

Benzer yüzeylerdeki en büyük sorunlardan biri aynı rengin yakalanamaması ya da kullanım süresinde renk değişikliği yaşanmasıdır. Granit doğal taş olarak tercih edilmesine rağmen, zamanla üst yüzeyinin bozulmasına bağlı olarak solma ya da renk değişikliği gösterir. Dekton, üretim sürecinde yapılan pigmentasyon kontrolleri sayesinde plakalar arasında renk farklarını minimuma indirir. Ayrıca herhangi bir yüzey işlemi yapılmadığından zamanla yıpranma ve solma gözlenmez. Dekton kullandığınız süre boyunca aynı renkte kalır. 

  • Alev Almayan Malzeme

Dekton, alev almaz. Yüksek sıcaklıklara yapısı bozulmadan dayanır. Tutuşma ve çatlama gözlenmez. 

+90 (232) 237 09 49